GKS Katowice: Kudła - Czerwiński (73. Marzec), Kuusk, Jędrych, Klemenz, Wasielewski (89. Jaroszek), Błąd, Repka, Kowalczyk, Nowak, Zrel'ák (79. Bergier). Trener: Rafał Górak

Pogoń Szczecin: Cojocaru - Borges, Kurzawa, Ulvestad, Koulouris, Grosicki (70. Korczakowski), Łukasiak (61. Gorgon), Bichakhchyan (79. Paryzekl, Zech, Wahlqvist (70. Lis), Koutris (70. Lisowski). Trener: Robert Kolendowicz

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa)

Żółte kartki: Błąd, Bergier (GKS) - Cojocaru, Korczakowski, Borges (Pogoń)

Przebieg spotkania

W deszczowy piątkowy wieczór, GKS Katowice w ramach 10. kolejki PKO BP Ekstraklasy zmierzył się przy Bukowej z Pogonią Szczecin. Trener Rafał Górak zdecydował się przywrócić do pierwszej jedenastki Lukasa Klemenza, Alana Czerwińskiego oraz Adama Zrel’áka. To było pierwsze ligowe starcie pomiędzy drużynami od 12 lat. Katowiczanie rozpoczęli od mocnego akcentu. Po składnej akcji Czerwińskiego, Zrel’áka i Mateusza Kowalczyka, Valentin Cojocaru wyciągnął się jak długi, by zatrzymać próbę tego ostatniego. Chwilę później Vahan Bichakhchyan wybijał piłkę z linii bramkowej po wrzucie z autu Marcina Wasielewskiego. W 26. minucie to nam dopisało szczęście. Piłka po rzucie rożnym trafiła pod nogi jednego z rywali i jego uderzenie odbiło się jeszcze od obrońcy i po poprzeczce wyleciało poza boisko.

Kilka minut później to GieKSa ruszyła z akcją. Märten Kuusk sprytnie podał na 11 metr, gdzie czekał Arkadiusz Jędrych. Kapitan GKS-u uderzył obok słupka i wyprowadził gospodarzy na prowadzenie. W 42. minucie wynik podwyższyć mógł Zrel’ák, który po stałym fragmencie dopadł do piłki w polu karnym i jego potężny strzał zatrzymał się na jednym z rywali. Przed końcem pierwszej części wynik nie uległ zmianie. GKS Katowice na drugie 45 minut wracał z wynikiem 1:0. W 61. minucie piłka ponownie znalazła się w siatce szczecinian, ale sędzia tuż po tym, gdy piłka wpadła do siatki podniósł chorągiewkę i zasygnalizował spalony.

Pogoń od początku drugiej części częściej gościła na naszej połowie. GKS ustawiony kompaktowo w obronie czekał na swoje szanse, m.in. takie jak ta w 61. minucie. W 78. minucie bliski gola był Zrel’ák, który uderzał głową po podaniu Wasielewskiego, ale Cojocaru dobrze przesunął się w bramce blokując strzał. Do dobitki dopadł Oskar Repka, ale jego strzał zdołał zablokować obrońca. W 85. minucie prawdziwą bombe sprzed pola karnego posłał Mateusz Marzec, ale piłka leciała prosto w bramkarza rywali. W 90. minucie jeden z rywali uderzył głową po rzucie rożnym ale dobrze ustawiony Kudła zatrzymał piłkę. Minutę później prowadzenie GKS-u podwyższył Sebastian Bergier strzelając obok słupka. Przed końcem Pogoni udało się jeszcze zmniejszyć stratę po trafieniu Alesandera Gorgona. Końcówka była jednak absolutnie szalona, bo zaraz ruszył Marzec i ustalił wynik meczu na 3:1

90

Rywal uderza głową. Dobrze ustawiony Kudła zatrzymuje piłkę.

89

Jaroszek za Wasielewskiego.

89

88

Bergier fauluje Cojocaru w wyścigu po piłkę.

87

Żółta kartka dla Borgesa.

87

Wasielewski wrzuca na głowę Bergiera, ale jego uderzenie daleko od światła bramki.

85

Żółta kartka dla Bergiera.

85

Bomba Marca, ale prosto w Cojocaru.

84

Kuusk przed polem karnym, ale skutecznie zatrzymywany przez obronę.

82

Udaje nam się zmusić rywala do wycofania piłki.

81

80

Jędrych wybija piłkę zagrywaną w pole karne.

79

Bergier za Zrel'áka.

79

Paryzek za Bichakhchyana.

78

Pogoń ratuje się przed utartą gola po wrzutce Wasielewskiego. Rzut rożny dla GKS-u.

76

Leży po starciu z rywalem nasz kapitan. Będzie jednak kontynuował grę.

76

Żółta kartka dla Korczakowskiego.

74

Faulowany Wasielewski, szansa na wrzutkę.

73

Marzec za Czerwińskiego.

72

Dośrodkowanie przed nasze pole karne, ale udaje nam się oddalić.

74

Faulowany Wasielewski, szansa na dośrodkowanie w pole karne rywala.

66

Wasielewski wrzuca w pole karne, Zrel'ák składał się do strzału, ale zabrakło precyzji.

64

Mocno bite dośrodkowanie Nowaka, ale Pogoń wybija.

63

Rzut rożny dla GieKSy.

61

Gorgon za Łukasiaka.

61

Piłka w siatce po uderzeniu Kowalczyka, ale Zrel'ák był na spalonym.

60

W ostatnich minutach to rywale częściej na naszej połowie.

58

Kartka dla Valentina Cojocaru.

58

Pogoń oddala po dwóch dośrodkowaniach GKS-u.

57

Faul na Czerwińskim, szansa na dośrodkowanie w pole karne rywala.

53

Żółta kartka dla Adriana Błąda.

52

W odpowiedzi strzał Koulourisa. Rzut rożny dla rywala.

51

Kontra GKS-u, niestety zatrzymana na szesnastce.

50

Piłka w naszym polu karnym, oddala zagrożenie Wasielewski.

48

Kudła łapie piłkę uderzaną głową.

48

Faul Kuuska, szansa dla Pogoni na dośrodkowanie.

47

Ciekawa próba uderzenia Jędrycha. Piłka przelatuje jednak obok bramki.

43

Strzał Bichakhchyana, ale Kudła kontrolował lot piłki.

42

Aj! Piłka przeleciała przed bramką Pogoni po wrzutce z autu Kowalczyka.

42

Zrel'ák dopadł do piłki w polu karnym! Niestety nastrzelił rywala.

41

Rzut rożny dla GieKSy po wrzutce Klemenza.

39

Klemenz zatrzymuje akcję rywala na prawej stronie.

37

Wrzutka Wasielewskiego, znów dobrze reaguje bramkarz Pogoni.

36

Czerwiński głową na piąty metr, ale łapie piłkę Cojocaru.

34

Kapitan wykorzystał podanie Kuuska i wyprowadza GKS na prowadzenie.

33

GOOOOOOL! ARKADIUSZ JĘDRYCH!

32

Wasielewski z piłką przed polem karnym. Zabrakło precyzji przy przyjęciu, by oddać dobry strzał.

30

Dośrodkowanie w pole karne GKS-u, piłka przelatuje nad głową rywala.

26

Piłka po rykoszecie odbija się od naszej poprzeczki. Sporo szczęścia GKS-u.

25

24

Akcja GKS-u czterech na trzech, ale w porę wraca obrona Pogoni i zatrzymuje naszą próbę.

21

Strzał Kurzawy, ale wysoko nad naszą bramką.

19

Rywal na naszej połowie. Stoimy kompaktowo w obronie.

15

Próba strzału Nowaka, ale poza światłem bramki.

14

Dwa dośrodkowania GKS-u w pole karne Pogoni, ale zabrakło uderzenia.

12

Strzał Bichakhchyana sprzed pola karnego, ale łapie pewnie Kudła.

10

Adrian Błąd z piłką w polu karnym, ale był na pozycji spalonej.

10

Szybka akcja GKS-u, zatrzymane dogranie Czerwińskiego.

9

Bichakhchyan wybija piłkę niemal z linii bramkowej!

7

Kowalczyk! Cojocaru z najwyższy trudem przekierowuje piłkę na rzut rożny.

5

Nieporozumienie pomiędzy Jędrychem i Czerwińskim, Pogoń zacznie z autu.

4

Faul na Wasielewskim, teraz GKS z szansą na dośrodkowanie w pole karne rywala.

4

Przeciągnięte dośrodkowanie, zacznie z piątki Kudła.

3

Faul Jędrycha, 35 metrów do bramki GKS-u.

1

Jędrych zatrzymuje dośrodkowanie w pole karne.

1

Obie ekipy na murawie, za moment rozpoczynamy mecz.

Do pierwszej jedenastki GKS-u Katowice wracają Lukas Klemenz, Alan Czerwiński oraz Adam Zrel'ák.

Ostatni raz przy Bukowej ekipy mierzyły się 26 września 2018 roku w ramach rozgrywek Pucharu Polski. Wówczas GKS Katowice wyeliminował Pogoń z dalszej gry po serii rzutów karnych.

Sędzią głównym piątkowego meczu będzie Paweł Raczkowski z Warszawy. Na liniach natomiast staną Paweł Sokolnicki i Marcin Ciepły. Z kolei sędzią technicznym został Marcin Kochanek. Za analizę VAR odpowiadać będą Wojciech Myć oraz Radosław Siejka.

Mecz 10. kolejki PKO BP Ekstraklasy pomiędzy GKS-em Katowice i Pogonią Szczecin rozpocznie się w piątek 27 września o godz. 18:00. Spotkanie zostanie rozegrane na Stadionie Miejskim przy ul. Bukowej 1A. Mecz będzie transmitowany przez Canal+Sport3, Canal+Sport5 i Canal+online.