GKS Katowice: Kudła - Czerwiński, Kuusk, Jędrych, Klemenz, Wasielewski (78. Marzec), Błąd (89. Mak), Kowalczyk (78. Milewski), Repka, Nowak, Galán (59. Zrel'ák). Trener: Rafał Górak

Śląsk Wrocław: Leszczyński - Paluszek, Petkov, Samiec-Talar (77. Jasper), Musiolik (64. Świerczok), Pokorny, Schwarz, Baluta, Żukowski, Guercio, Petrov.. Trener: Jacek Magiera

Sędzia: Patryk Gryckiewicz (Toruń)

Żółte kartki: Jędrych, Klemenz (GKS) - Guercio (Śląsk)

W słoneczne niedzielne południe GKS Katowice przy Bukowej zmierzył się ze Śląskiem Wrocław w ramach 12. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Zespoły wróciły do gry po drugiej w tym sezonie przerwie reprezentacyjnej. W składzie katowiczan jedna zmiana względem poprzedniego spotkania - Broja Galán zastąpił nieobecnego Sebastiana Bergiera. Pierwsza groźna sytuacja w tym spotkaniu to 20. minuta i rzut wolny Bartosza Nowaka po faulu na Mateuszu Kowalczyku. Strzał naszego zawodnika zatrzymał się na poprzeczce bramki Śląska Wrocław. W 31. minucie dobrą piłkę w pole karne otrzymał od jednego z kolegów Petr Schwarz. Jego strzał nie był jednak na tyle groźny, by stworzył zagrożenie dla Dawida Kudły.

Kolejną szansę miał Lukas Klemenz. Obrońca GKS-u Katowice odważnie wszedł w pole karne. Otrzymał podanie zwrotne od Nowaka i strzelił obok słupka, lecz Rafał Leszczyński był czujny i zatrzymał jego strzał. W 43. minucie swoją najgroźniejszą akcję przeprowadzili wrocławianie. Wrzutka w pole karne spadła na głowę Simeone Petrova, który uderzył celnie, ale znakomicie na linii zachował się Dawid Kudła, który zatrzymał strzał i uchronił GKS od utraty gola. Przed przerwą wynik nie uległ zmianie i zespoły do szatni schodziły z bezbramkowym remisem.

W 52. minucie Petr Schwarz uderzył nożycami i piłka zatrzymała się na słupku naszej bramki. Kilka sekund później strzał rywala zatrzymał Oskar Repka, ratując GKS z poważnych opresji. W 77. minucie bardzo blisko był Adam Zrel’ák, który wcześniej zmienił Galána. Leszczyński z trudem zatrzymał jego uderzenie głową, a próba dobitki Marcina Wasielewskiego zatrzymała się na nogach obrońcy. Chwilę później atomowym uderzeniem z ostrego kąta odpowiedział Schwarz, ale piłka przeleciałą nad poprzeczką. W 86. minucie Czerwiński dobrze wycofał w pole karne do Nowaka, ale jego strzał niestety nie zagroził bramce rywala. Wynik do końca meczu nie uległ zmianie.

90+3

Koniec meczu. Podział punktów w Katowicach.

89

Z 30 metrów uderzał Marzec, ale poza światłem bramki.

87

Jędrych blokuje strzał Świerczoka.

86

Piłka na 10 metr do Nowaka, ale ten źle uderzył po podaniu Czerwińskiego.

85

Obrońca Śląska szczęśliwie nabija Nowaka i zacznie z piątki Leszczyński.

82

Bomba Schwarza! Nad poprzeczką naszej bramki.

81

Śląsk rusza z kontrą. Zatrzymuje dobrze Błąd wybiciem na aut.

79

Faulowany Marzec, szansa dla GieKSy na wrzutkę.

78

Milewski za Kowalczyka i Marzec za Wasielewskiego.

77

Obroniony strzał Zrel'áka i zatrzymana dobitka Wasielewskiego.

77

Jasper za Samca-Talara.

76

Faulowany Czerwiński, szansa na wrzutkę.

74

Piłka w polu karnym Śląska, z nogi Jędrycha w ostatnim momencie wybija rywal.

73

Rzut rożny dla GieKSy.

73

Przerwana wrzutka Czerwińskiego.

71

Za długie dośrodkowanie i znów zacznie Kudła.

71

Znów szansa Śląska na dośrodkowanie w pole karne.

70

Zacznie Kudła, jeden z graczy Śląska była na pozycji spalonej przy próbie dogrania w pole karne.

69

Rzut rożny dla gości.

68

Uderzenie Schwarza, ale daleko od światła bramki GKS-u.

65

Wasielewski w walce o piłkę ze Świerczokiem, ten drugi faulował.

64

Świerczok za Musiolika.

63

Piłka zagrana z lewego sektora w nasze pole karne. Przeleciała nad głowami wszystkich i zacznie Kudła.

62

Żółta kartka dla Klemenza za przerwanie kontry.

60

Żukowski uderzał z 20 metrów, ale wysoko nad bramką GKS-u.

60

Klemenz podbija głową wrzutkę i WKS będzie miał rzut rożny.

59

Adam Zrel'ák za Borję Galána.

57

Żukowski przerywa podanie do Wasielewskiego i teraz GieKSa będzie miała rzut rożny.

57

Nieudany strzał Żukowskiego.

55

W ostatnich minutach goście na naszej połowie.

54

54

Przewracany w naszym polu karnym Jędrych, ale sędzia się faulu nie dopatrzył.

52

Ratuje nas słupek po nożycach Schwarza i potem świetny wyblok Repki.

51

Błąd z piłką na 13 metrze, ale jego uderzeniu zabrakło precyzji i piłka ostatecznie w rękach bramkarza rywali.

49

Galán z piłką w polu karnym, ale reaguje dobrze defensor Śląska.

47

Leszczyński łapie odbitą próbę podania Wasielewskiego.

47

Nowak chciał wpaść z piłką w pole karne, w ostatnim momencie zatrzymany przez obrońcę.

46

Wracamy na drugą połowę meczu, do boju GKS!

45+1

45

Doliczona minuta.

45

Galán głową! Centymetry nad poprzeczką bramki Śląska.

45

Nowak wywalczył rzut rożny.

43

Fantastyczna interwencja Kudły ratuje nas przed utratą gola po strzale głową Petrova.

42

Błąd GKS-u i szansa z rzutu rożnego dla Śląska.

40

Jeden z graczy GKS-u na spalonym i zacznie rywal.

39

GieKSa z szansą z rzutu rożnego.

38

Klemenz wpadł w pole karne. Oddał strzał, ale Leszczyński łapie piłkę.

37

Sędzia zmienił decyzję i odda piłkę GKS-owi.

36

Galán zatrzymuje kontrę faulem, choć decyzja sędziego co najmniej kontrowersyjna.

35

Pressing Klemenza i mamy jeszcze rzut z autu na wysokości pola karnego Śląska.

34

33

Faulowany Klemenz, szansa dla GKS-u na dogranie w szesnastkę.

31

Schwarz uderzał z pierwszej piłki po wrzutce w pole karne, ale Kudła bez problemów łapie futbolówkę.

28

Poprawka Czerwińskiego po wybiciu z szesnastki, ale nasz obrońca nie trafił czysto w piłkę.

27

26

Petkov wybija na aut w wyścigu o piłkę z Czerwińskim.

24

Czerwiński w pole karne. Nowak głową, ale strzał nie był na tyle silny, by zaskoczył Leszczyńskiego.

23

Akcja GKS-u na połowie Śląska, ale zabrakło precyzji w podaniu na skrzydło do Adriana Błąda.

20

Strzał Nowaka zatrzymuje się na poprzeczce bramki Śląska!

19

Kowalczyk faulowany na szesnastym metrze. Będzie szansa dla GKS-u z rzutu wolnego.

18

Piłka po rzucie wolnym przeleciała po głowie jednego z rywali i wypadła poza boisko. Zacznie z piątki Kudła.

16

Żółta kartka dla Arkadiusza Jędrycha za faul na Sebastianie Musioliku.

15

Dogranie w nasze pole karne z prawego skrzydła. Kuusk wybija głową, a następnie faulowany w walce o piłkę Repka.

14

Czerwiński dograł w pole karne, ale piłka spadła na głowę jednego z rywali.

13

Długie podanie Jędrycha do Wasielewskiego, niestety za mocne.

11

Kuusk wygrał wyścig z Musiolikiem i dograł głową do Kudły.

8

Śląsk dogrywa w nasze pole karne, tym razem Klemenz wybija.

7

Zagranie w nasze pole karne po kontrze, ale Błąd oddala zagrożenie.

6

Zablokowany strzał Repki z 16 metra.

5

Leszczyński łapie piłkę wrzucaną przez Kowalczyka.

4

Samiec-Talar wybija na aut, będzie wrzucał Kowalczyk, zapewne bezpośrednio w pole karne.

2

Uderzenie sprzed pola karnego Kowalczyka, ale daleko od bramki rywala.

1

Obie ekipy już na murawie. Za moment rozpoczynamy spotkanie.

W wyjściowym składzie GKS-u Katowice jedna zmiana względem poprzedniego spotkania. W ataku nieobecnego Sebastiana Bergiera zastąpił Borja Galán. Początek meczu o godz. 12:15.

Do tej pory ekipy mierzyły się ze sobą aż w 50 meczach ligowych. W niedzielę dopiszą kolejny rozdział tej bogatej historii. Ostatni mecz tych drużyn to 16 marca 2008 roku i zwycięstwo GieKSy 2:0. Żaden z graczy GKS-u Katowice nie będzie pauzował w meczu 12. kolejki z powodu przekroczenia limitu żółtych kartek.

Sędzią głównym niedzielnego meczu będzie Patryk Gryckiewicz z Torunia. Na liniach natomiast staną Marcin Boniek i Jakub Winkler. Z kolei sędzią technicznym został Sebastian Jarzębak. Za analizę VAR odpowiadać będą Daniel Stefański oraz Michał Obukowicz.

W strefie przed Trybuną Główną znajdzie się też stanowisko edukacyjne przygotowane przez Fundację Oko w Oko z Rakiem. Zapraszamy na nie wszystkie fanki, bo tam będziecie mogły dowiedzieć się więcej o profilaktyce, badaniach i sposobach dbania o swoje zdrowie. Wszystko w ramach okazji „Różowy Październik”.

Mecz 12. kolejki PKO BP Ekstraklasy pomiędzy GKS-em Katowice i Śląskiem Wrocław rozpocznie się w niedzielę 20 października o godz. 12:15. Spotkanie zostanie rozegrane na Stadionie Miejskim przy ul. Bukowej 1A. Mecz będzie transmitowany przez Canal+Sport3, Canal+360 i Canal+online.