Dobiega końca rok 2024. To był szczególny, jubileuszowy rok dla GKS-u Katowice. Czas na podsumowanie tego, jak świętowaliśmy 60-lecie naszego Klubu.
Jubileuszowy znak
Zaczęło się już w grudniu 2023 r. Wtedy zaprezentowaliśmy herb GKS-u Katowice w wersji jubileuszowej. Przez cały 2024 r. ten szczególny znak towarzyszył wielosekcyjnej GieKSie na wielu poziomach - w naszej identyfikacji wizualnej, czyli np. na grafikach meczowych, na strojach zawodników, czy gadżetach. Znak zapisał się jako ważny element obchodów jubileuszu i zyskał sporą rozpoznawalność.
Spodek Super Cup
Gdy pojawił się pomysł organizacji w Spodku wielkiego turnieju piłkarskiego, GKS Katowice od razu przystał do projektu jako jego partner. Wszystko po to, by już na początku roku mocno zaakcentować jubileusz Klubu. Turniej okazał się wielkim świętem, a jego wielką atrakcją był pokazowy mecz z udziałem legend GKS-u Katowice. Kibice znowu mogli zobaczyć w akcji Janusza Jojkę, Sławomira Wojciechowskiego, czy Marka Świerczewskiego. Pamiętajcie: w 2025 r. Spodek Super Cup powraca, a bilety na to wydarzenie są cały czas w sprzedaży.
Jubileuszowe stroje
Symbolem jubileuszu klubu stały się też specjalne stroje wszystkich sekcji sportowych GKS-u Katowice. Jako pierwsi zademonstrowali je siatkarze i hokeiści. Ich domowe stroje przybrały wyjątkowy, bo złoty kolor. Inną propozycję przygotowaliśmy dla piłkarek i piłkarzy, którzy występowali w czarnych koszulkach ze złotymi elementami, co było nawiązaniem do górniczych tradycji naszego Klubu. Specjalny klip promocyjny z udziałem piłkarki Nicoli Brzęczek i piłkarza Arkadiusza Jędrycha został zrealizowany... 370 metrów po ziemią.
Jubileuszowy mecz
Jubileuszowy tydzień GieKSy otwarła Msza Święta w Parafii św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach, której przewodził ks. Krzysztof Sitek, kapelan naszego Klubu. GKS w trakcie mszy reprezentowany był przez poczet sztandarowy, przedstawicieli drużyn, pracowników oraz kibiców naszego Klubu.
Urodziny Klubu przypadają na 27 lutego. Właśnie tego dnia przy Bukowej GieKSa rozegrała ligowy mecz z Miedzią Legnica. Spotkaniu towarzyszyła wyjątkowa oprawa. Przy Bukowej przygotowaliśmy pokaz sprzętu wojskowego, prezentację samochodów czy sportowe miasteczko. Na wszystkich fanów czekały też pamiątkowe bilety z jubileuszowego spotkania. Atrakcją dodatkową był przedmecz w wykonaniu zawodników GKS-u i Miedzi drużyn do lat 11.
Piłkarze GKS-u wyszli na mecz w specjalnej oprawie. Symbolicznego pierwszego kopnięcia piłki dokonali Franciszek Sput oraz 11-letni Fabian z Akademii "Młoda GieKSa". Przed meczem i w przerwie na kibiców czekały niespodzianki i konkursy. Zupełnie wyjątkowo zrobiło się także po zakończeniu gry. Nad stadionem rozbłysły fajerwerki. Potem boisko zostało zadymione, a przy Bukowej rozpoczął się pokaz laserów połączony z muzyką. To z pewnością był niezapomniany wieczór przy Bukowej.
Medale 60-lecia
W dniu urodzin Klubu mieliśmy wielki zaszczyt gościć przy Bukowej Jana Furtoka. Wizyta była pełna wzruszeń i niesamowitych emocji. Pan Jan znowu kopnął piłkę przy Bukowej i z wyraźną radością odwiedził szatnię zespołu. Przy tej okazji legendarny napastnik jako pierwszy został odznaczony medalem 60-lecia GKS-u Katowice. W trakcie gali jubileuszowej poznaliśmy kolejnych 59 laureatów symbolicznie wyróżnionych medalami. Te jubileuszowe odznaczenia towarzyszyły nam jednak przez cały rok i stanowiły okazję do uhonorowania osób zasłużonych dla GKS-u oraz przypomnienia ich wkładu w budowę Klubu. Jubileuszowy rok się kończy, ale mamy przekonanie, że okazje do wręczenia tych symbolicznych wyróżnień jeszcze się pojawią.
Jubileuszowa gala
28 lutego w Sali Audytoryjnej Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach zorganizowaliśmy Galę Jubileuszową. Wśród gości zgromadzonych w auli MCK było wielu znamienitych gości: władze Miasta Katowice, przedstawiciele wielu związków sportowych, byli i obecni sportowcy GKS-u, a także wielu przyjaciół Klubu. Jubileuszową uroczystość rozpoczęło nadanie GKS-owi nowego sztandaru.
W trakcie gali przypominaliśmy historię Klubu na specjalnie przygotowanych filmach, a oś uroczystości stanowiło wręczanie medali 60-lecia. Szczególnym momentem gali było przyznanie symbolicznego medalu kibicom GKS-u Katowice, a następnie jego licytacja na rzecz Domu Aniołów Stróżów. Niezapomniana pozostanie też wielominutowa owacja na stojąco dla Jana Furtoka, stanowiąca docenienie jego wkładu w historię GKS-u.
Jubileuszowa kolekcja
60-leciu GieKSy dedykowana została cała seria gadżetów w Oficjalnym Sklepie GKS-u Katowice. Oczywiście w sprzedaży pojawiły się jubileuszowe koszulki wszystkich sekcji. Znak 60-lecia trafił też na t-shirty, szaliki, kubki, smycze, proporczyki, breloki, czy przypinki. W sprzedaży pojawiła się też książka poświęcona historii Klubu: „GieKSa - fakty, ludzie, anegdoty”.
Turniej Piłkarski im. Dziewięciu z „Wujka”
Akademia „Młoda GieKSa” uczciła jubileusz Klubu organizując wielki turniej piłkarski. 15 czerwca na głównej płycie stadionu przy Bukowej zmierzyło się 10 drużyn, w tym zespoły z Czech i Słowacji. To było wspaniałe święto futbolu w wykonaniu młodych piłkarzy. Abu turniejowi nadać wyjątkową rangę, przy organizacji połączyliśmy siły ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, które dba o pamięć o strajku górników i pacyfikacji kopalni „Wujek”. Tym samym turniej zyskał imię „Dziewięciu” z Wujka.
„Bukowa. Nasz dom”
Jubileusz Klubu to także święto kibiców. Z okazji 60-lecia GieKSa zaangażowała się w jeszcze jeden szczególny projekt, czyli stworzenie filmu dokumentalnego. W maju zapowiedzieliśmy, że w projekcie filmowym w reżyserii Michała Muzyczuka główną rolę odegra… Stadion Miejski przy ul. Bukowej oraz wszyscy kibice zasiadający na nim w trakcie meczów i występujący na nim sportowcy. Film, stanowiący niezwykłą pamiątkę, miał swoją prapremierę w trakcie pokazu kinowego, a niedawno ukazał się na kanale GieKSa TV, stanowiąc w ten sposób zwieńczenie jubileuszowych obchodów.
---
Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w obchody jubileuszu 60-lecia GKS-u Katowice. To z całą pewnością był wyjątkowy rok dla GieKSy i wszystkich osób z nią związanych. GKS otwiera nową dekadę, stojąc w obliczu wielkich wyzwań, ale z zachowaniem pamięci o niezwykłym dorobku ostatnich 60 lat.