W meczu 14. kolejki Fortuna 1 Ligi GKS Katowice zmierzy się na wyjeździe ze Stalą Rzeszów.

HISTORYCZNE SUKCESY

- Zwycięzca Pucharu Polski (1974/75)
- 7. miejsce w I lidze (1965/66)

PRZEBIEG RUNDY

Rzeszowianie mieli kłopotliwy początek sezonu 2023/24. Na inaugurację przegrali 2:5 z Odrą Opole i przez kolejnych kilka tygodni nie potrafili zapisać na swoje konto zwycięstwa. Przełamali się w 6. kolejce wygrywając na własnym boisku z Chrobrym Głogów 2:1, gdy w 90. minucie zwycięstwo zapewnił im Szymon Kądziołka. Obecnie z dorobkiem 14 punktów zajmują 13. miejsce w tabeli Fortuna 1 Ligi. Na przełomie września i października zanotowali serię trzech ligowych zwycięstw z rzędu, co pozwoliło im opuścić strefą spadkową. Pokonywali kolejno Znicz Pruszków (2:1), Resovię Rzeszów (2:1) i Podbeskidzie Bielsko-Biała (1:0).

OSTATNI MECZ

W ostatnim meczu rzeszowianie grali na wyjeździe w Gdańsku i tam musieli uznać wyższośc gospodarzy (2:1). W 78. minucie do remisu dla Stali doprowadził Adler Da Silva, ale w 85. minucie trafienie Tomasza Neugebauera dało Lechii trzy punkty. Lepiej rzeszowianie poradzili sobie w ostatnim meczu Pucharu Polski, w którym pokonali na własnym boisku ekstraklasową Puszczę Niepołomice 1:0. Gola na wagę awansu do kolejnej rundy strzelił w doliczonym czasie pierwszej połowy Sébastien Thill. Od 62. minuty Stal grała w dziesięciu po czerwonej kartce dla Łukasza Góry. Ostatecznie jednak byli w stanie dowieźć wygraną do ostatniego gwizdka.

GWIAZDA SKŁADU

Sébastien Thill - Luksemburczyk dał się poznać szerszej publiczności, gdy w barwach Sheriffa Tyraspol strzelił przepiękną bramkę Realowi Madryt w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Piłkarską karierę rozpoczął w FC Progrès Niederkorn, skąd był wypożyczany do CS Pétange, Progrès Niedercorn, Tambov i Sheriffa Tyraspol, z którego z kolei przeszedł na zasadzie transferu definitywnego do Hansy Rostock – klubu, w którym występował w poprzednim sezonie. W barwach Sheriffa zagrał sześć meczów Ligi Mistrzów i oprócz trafienia przeciwko Realowi, strzelił także gola Interowi Mediolan.

TRENER

Marek Zub - został trenerem Stali w czerwcu bieżącego roku. W swoim CV ma Widzew Łódź, GKS Bełchatów, litewski Żalgiris Wilno, chiński Liaoning Sheynang Urban oraz Toboł Kostanaj z Kazachstanu. W swoich pierwszych latach pracy w roli trenera był asystentem Oresta Lenczyka w GKS-ie Bełchatów i razem świętowali wicemistrzostwo kraju. Pracując na Litwie zdobył dwa mistrzostwa kraju z Żalgirisem i w 2014 roku został wybrany trenerem roku. Przed objęciem zespołu z Rzeszowie, ostatni raz w Polsce pracował w 2015 roku próbując uratować GKS Bełchatów przed spadkiem z Ekstraklasy. Ta sztuka mu się nie udała.

STADION

Stal gra na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej 69 i jest w obecnych rozgrywkach obok drużyny Resovii jego współgospodarzem. Obiekt jest wielofunkcyjny, co umożliwia między innymi odbywanie się na nim meczów żużlowych. Zachodnia trybuna – zwana też główną – jest zadaszona i pozwala obserwować widowisko z 6831 miejsc. Wschodnia trybuna zapewnia 4716 krzesełek, natomiast sektor gości gwarantuje możliwość wspierania drużyny 700 osobom. Łączna ilość miejsc na stadionie wynosi 11 547 miejsc.