W meczu 2. kolejki GKS Katowice na wyjeździe zmierzy się ze Stalą Mielec. Początek spotkania w sobotę 27 lipca o godz. 14:45.

HISTORYCZNE SUKCESY

- Dwukrotny Mistrz Polski (1973, 1976)
- Wicemistrz Polski (1975)
- Finalista Pucharu Polski (1976)
- Ćwierćfinalista Pucharu UEFA (1976)

POPRZEDNI SEZON

Sytuacja Stali Mielec w końcówce sezonu była stabilna. Zespół co prawda długo nie mógł być pewny utrzymania, ale ostatecznie skończył sezon z przewagą sześciu punktów nad strefą spadkową. Stal z jedenastu ligowych zwycięstw, osiem odniosła na własnym boisku. Kluczowe w kontekście utrzymania było domowe zwycięstwo z Jagiellonią Białystok 3:2 w 31. kolejce poprzedniego sezonu PKO BP Ekstraklasy. Następnie remisy z Górnikiem Zabrze oraz Pogonią Szczecin pozwoliły Stali do meczu ostatniej kolejki przystąpić bez konieczności walki o utrzymanie.

OSTATNI MECZ

W meczu 1. kolejki Stal Mielec mierzyła się na własnym boisku z Widzewem Łódź. Już w 10. minucie zawodnik Stali Fryderyk Gerbowski trafił w słupek po mocnym strzale z pola karnego. Gospodarze dopięli swego pod koniec pierwszej połowy. Ilya Shkurin wyskoczył najwyżej w polu karnym i strzałem głową zapewnił swojej drużynie prowadzenie. W drugiej połowie częściej do głosu dochodzili łodzianie. W 62. minucie VAR anulował gola Imada Rondicia. 10 minut później Jakub Łukowski posłał mocny strzał sprzed pola karnego i doprowadził do wyrównania. Wynik już nie uległ zmianie, chociaż Shkurin miał jeszcze stuprocentową sytuację w akcji sam na sam. Nie trafił jednak w bramkę.

GWIAZDA SKŁADU

Ilya Shkurin - jego obecna wartość rynkowa to 2,5 miliona euro. Zdecydowanie wyróżniająca się postać w składzie zespołu prowadzonego przez trenera Kamila Kieresia. W sezonie 2018/19 napastnik był najlepszym strzelcem ligi białoruskiej. W 2022 roku trafił z CSKA Moskwa do Rakowa Częstochowa, z którym sięgnął po Puchar Polski oraz po Superpuchar Polski. Na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce rozegrał 36 meczów strzelając 17 bramek i notując pięć asyst. Bardzo aktywnie pracuje w obrębie pola karnego i będzie bez wątpienia sporym wyzwaniem dla defensywy GKS-u Katowice.

TRENER

Kamil Kiereś - dołączył do Stali Mielec w marcu 2023 roku. Rok później szkoleniowiec podpisał z klubem przedłużenie kontraktu. Kiereś przed objęciem posady w zespole PKO BP Ekstraklasy, pracował na stanowisku pierwszego trenera Górnika Łęczna, a wcześniej był związany ze Stomilem Olsztyn, GKS-em Tychy i GKS-em Bełchatów. Trener od zadań specjalnych, bowiem ma w swoim CV kilka drużyn, które przejmował w trudnej sytuacji i próbował ratować. Na swoim koncie ma również awans z Górnikiem Łęczna do 1 ligi oraz z GKS-em Bełchatów do Ekstraklasy.

STADION

Stadion Miejski w Mielcu - w 2007 roku miasto zdecydowało się na gruntowną przebudowę starego stadionu. Powstały nowe trybuny, które zmniejszyły jego pojemność, ale pozwoliły obiekt unowocześnić. Prace dobiegły końca w połowie 2013 roku. W 2018 roku na stadionie zainstalowano podgrzewanie murawy z uwagi na sukcesy sportowe Stali. Obecnie stadion w Mielcu pomieści około siedmiu tysięcy kibiców. Obiekt mieści się przy ulicy Solskiego 1.

(60’ Prokić, 80’ Janoszka)

GKS Katowice: Baran - Remisz, Jędrych, Rzonca, Anon, Błąd (78. Piesio), Poczobut, Puchacz, Lisowski, Wawrzyniak, Woźniak (71. Śpiączka).

PGE FKS Stal Mielec: Kiełpin - Dobrotka, Prokić, Janoszka, Soljic, Nowak, Paluchowski (73. Urbańczyk), Tomasiewicz (90. Seweryn), Spychała, Getinger (88. Leandro), Perez.