GKS Katowice wraca do rywalizacji po przerwie reprezentacyjnej. W 12. kolejce Fortuna 1 Ligi zmierzymy się na wyjeździe z Górnikiem Łęczna. Spotkanie zaplanowano na niedzielę 22 października o godz. 18:00.

HISTORYCZNE SUKCESY

- 7. miejsce w Ekstraklasie (2004/2005);
- 2 razy ćwierćfinał Pucharu Polski (2000/2001); (2021/2022);
- Półfinał Pucharu Ligi Polskiej: (2006/2007);

PRZEBIEG RUNDY

Górnik Łęczna jest jednym z najlepiej punktujących zespołów w Fortuna 1 Lidze. Po 11 meczach gracze trenera Ireneusza Mamrota mają na swoim koncie 21 punktów i zajmują 2. miejsce w tabeli, tracąc trzy ocza do lidera. Do tej pory stracili tylko siedem bramek, co jest drugim najlepszym wynikiem w lidze. Szczelna defensywa pozwala Górnikowi zneutralizować zagrożenie ze strony rywala. Jednak w ostatnich meczach zespół miał problem z przechyleniem szali na swoją korzyść i notuje serię trzech spotkań z rzędu zakończonych remisem 1:1. Górnik mierzył się w nich kolejno z Podbeskidziem Bielsko-Biała, Zagłębiem Sosnowiec oraz Lechią Gdańsk.

OSTATNI MECZ

Goście z Łęcznej przystępowali do spotkania w Gdańsku jako jedyna drużyna w Fortuna 1 lidze, która dotąd nie przegrała meczu. Starcie zakończyło się co prawda remisem (1:1), ale było pełne dramaturgii i kibice nie mogli narzekać na poziom emocji. Remis gospodarzom udało się uratować w ostatnich sekundach spotkania. Wynik w 34. minucie otworzył Karol Podliński, który wykorzystał zamieszanie w polu karnym po rzucie rożnym. Gdańszczanie mieli duży problem z tym, by przebić się przez dobrze ustawioną defensywę rywala. W końcu w 94. minucie piłka po zagraniu w pole karne spadła pod nogi Tomasza Neugebauera - ten od razu strzelił, trafił w lewy górny róg bramki i w ten sposób zabrał gościom zwycięstwo.

GWIAZDA SKŁADU

Lukas Klemenz - po kilku latach poza krajem, były piłkarz GKS-u Katowice latem tego roku wrócił do 1 ligi podpisując kontrakt z Górnikiem Łęczna. Od razu stał się czołowym defensorem rozgrywek i ma stałe miejsce w pierwszym składzie trenera Ireneusza Mamrota. Klemenz rozegrał do tej pory 1080 minut - najwięcej spośród wszystkich piłkarzy klubu. Obrońca reprezentował barwy GKS-u w sezonie 2017/18 i rozegrał dla naszej drużyny 28 meczów. Następnie spędził kilka sezonów w Ekstraklasie, a w latach 2020-23 występował dla węgierskiego Budapest Honvéd FC.

TRENER

Ireneusz Mamrot - znany jest przede wszystkim z pracy w Jagielloni Białystok, którą prowadził w 128 meczach. W sezonie 2017/2018 zdobył z popularną Jagą wicemistrzostwo Polski, a rok później prowadzona przez niego Jagiellonia dotarła do finału zmagań o Puchar Polski. Wcześniej w karierze prowadził Polonię Trzebnica, Wulkan Wrocław, Chrobrego Głogów, a po odejściu z Białegostoku był szkoleniowcem Arki Gdynia oraz ŁKS-u Łódź. Do Białegostoku wrócił w czerwcu 2021 roku i pozostał trenerem Jagiellonii do grudnia tego samego roku. Do klubu z Łęcznej dołączył w lutym 2023 roku.

STADION

Stadion Górnika znajduje się przy głównej alei Łęcznej – Jana Pawła II. Niegdyś uważany za jeden z najlepszych stadionów w Polsce – ze względu na większość miejsc pod zadaszeniem – do dziś dalej cieszy znaczną część kibiców, którzy mogą korzystać z oferowanych funkcjonalności, powstałych na skutek gruntownej przebudowy obiektu mającej miejsce z początkiem XXI stulecia. Stadion oferuje 7464 miejsca (z czego 380 w sektorze gości). Obiekt Górnika Łęczna od 2003 roku ma sztuczne oświetlenie, co umożliwia kibicom przeżywanie piłkarskich emocji także po zmroku.