W niedzielę czeka nas derbowe starcie przy Bukowej. W meczu 15. kolejki Fortuna 1 Ligi zagramy przed własną publicznością z GKS-em Tychy.

HISTORYCZNE SUKCESY

- Wicemistrzostwo Polski w sezonie 1975/76
- 1/32 finału Pucharu UEFA w sezonie 1976/77

PRZEBIEG RUNDY

Przed rozpoczęciem sezonu w zespole GKS-u Tychy doszło do wielu zmian kadrowych. Trener Dariusz Banasik w końcu miał okazję na to, by do nowego sezonu przygotować zespół na własnych warunkach. Ten rozpoczął się dla tyszan bardzo dobrze, bowiem seria dobrych wyników pozwoliła GKS-owi uplasować się w czołówce ligowej tabeli. Po 14 meczach tyszanie mają na swoim koncie 25 punktów i zajmują 5. miejsce. Tracą tylko dwa oczka do liderującej Odry Opole. W ostatniej kolejce GKS musiał uznać wyższość Lechii Gdańsk (1:3), ale wcześniej pokonał Podbeskidzie Bielsko Biała (1:0) i Zagłębie Sosnowiec (1:0). W meczach wyjazdowych sezonu 2023/24 GKS Tychy ma bilans czterech zwycięstw i czterech porażek.

OSTATNI MECZ

Gracze trenera Banasika w spotkaniu 14. kolejki przegrali na własnym boisku z Lechią Gdańsk 1:3. Rywal z Pomorza dominował od początku spotkania i zasłużenie zdobył komplet punktów. Był to jeden z najsłabszych meczów GKS-u w bieżącym sezonie. Trzy punkty dałyby tyszanom pozycję lidera, ale rywal był zdecydowanie za mocny. Wynik dla Lechii w 24. minucie po indywidualnej akcji otworzył Maksym Chłań. W 52. minucie gospodarze doprowadzili do wyrównania po strzale Bartosza Śpiączki, ale kolejne minuty należały już do gości z Gdańska. Prowadzenie udało im się odzyskać po dwóch minutach, gdy do bramki trafił Rifet Kapic. W 61. minucie podwyższył Tomas Bobcek i więcej goli w tym starciu już nie padło.

GWIAZDA SKŁADU

Nemanja Nedić - Czarnogórzec to ostoja defensywy GKS-u Tychu. Dzięki swoim warunkom fizycznym potrafi także stworzyć bardzo duże zagrożenie przy stałych fragmentach gry. W tym sezonie rozegrał trzynaście ligowych meczów notując gola i asystę. Jest jednym z tych graczy, na których sztab szkoleniowy może polegać najbardziej. Nedić trafił do Tychów latem 2020 roku. Wcześniej grał tylko w Czarnogórze i ma na swoim koncie dwa mistrzostwa tego kraju. Na poziomie Fortuna 1 Ligi rozegrał 96 meczów.

TRENER

Dariusz Banasik - trenerską karierę rozpoczął w Akademii Legii Warszawa, prowadząc drużyny młodzieżowe, a także zespół rezerw. Pierwszą okazję do przejęcia drużyny na szczeblu centralnym otrzymał w 2014 roku, kiedy to został trenerem drugoligowego wówczas Znicza Pruszków. W późniejszych latach był także szkoleniowcem Pogoni Siedlce i Zagłębia Sosnowiec. Największe sukcesy w swojej karierze osiągnął podczas ostatniej pracy w Radomiaku Radom. W trakcie niespełna czterech lat przeszedł z tym klubem drogę z 2 ligi aż do Ekstraklasy. Opuścił drużynę w kwietniu 2022 roku, gdy Radomiak zajmował 6. miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej. Teraz prowadzi odmłodzoną drużynę z Tychów i notuje udany start do sezonu 2023/24.

HISTORIA MECZÓW GIEKSY Z GKS-EM TYCHY

Mecze: 22
Bilans: 8 zwycięstw, 7 remisów, 7 porażek
Bilans bramkowy: 30 strzelonych, 24 stracone

23 kwietnia 2022

GKS Tychy - GKS Katowice 0:3
Błąd (38’), Bergier (50’), Kościelniak (53’)

GKS Tychy: Jałocha - Nedić, Biegański (59. Dzięgelewski), Wołkowicz, Rumin, Radecki, Żytek, Tecław, Skibicki (59. Mańka), Mikita, Połap (59. Dominguez).

GKS Katowice: Kudła - Wasielewski, Jaroszek, Jędrych, Janiszewski, Rogala - Błąd (86. Marzec), Dudziński (86. Kozubal), Repka, Kościelniak (78. Bród) - Bergier (78. Roginić).