GKS Katowice: Kudła - Jędrych, Klemenz, Komor, Repka (71. Czerwiński), Wasielewski, Rogala, Galán (84. Arak), Baranowicz (46. Milewski), Błąd (71. Marzec), Bergier (64. Zrel'ák). Trener: Rafał Górak

Radomiak Radom: Kikolski - Jordao, Peglow (90. Cielemęcki), Alves, Grzesik (90. Mammadov), Cichocki, Rocha, Outtata, Wolski (76. Palhares), Rossi, Vagner (73. Leandro). Trener: Bruno Baltazar

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa)

Żółte kartki: Repka - Vágner, Grzesik, Jordao, Peglow, Rocha

20 lipca 2024 roku był historycznym dniem dla piłkarzy GKS-u Katowice. To właśnie tego dnia po długich 19 latach przerwy nasza GieKSa rozegrać miała spotkanie w najwyższej klasie rozgrywkowej, a naszym rywalem przy Bukowej był Radomiak Radom. Trybuny Stadionu Miejskiego zapełniły się do ostatniego miejsca fanami naszego Klubu czekającymi na start pamiętnego spotkania. Debiutu w wyjściowej jedenastce GieKSy w ramach oficjalnego spotkania doczekali się dwaj nowi gracze GKS-u, Borja Galan i Lukas Klemenz. W składzie wyjściowym pojawił się także młodzieżowiec Bartosz Baranowicz.

W pierwszych minutach meczu przeważał Radomiak, ale katowiczanie byli w stanie skutecznie odpowiadać na zagrania rywali, swoją szansę w 5. minucie meczu miał Sebastian Bergier, ale jego wejście w pole bramkowe z lewej strony zostało zatrzymane przez Ouattarę. Kilka minut potem Kikolski musiał się wykazać przy strzale Galana z rzutu wolnego, a potem potężny strzał Grzegorza Rogali był wybijany tuż przed bramką gości. W odpowiedzi Wolski urwał się w kontrataku naszej obronie i uderzył w poprzeczkę, co pokazało, że należy mieć się na baczności.

Radomska ekipa zaczęła wyraźnie przeważać, o włos z nasza bramką mijali się Cichocki i Rocha. Długotrwałe starania gości przyniosły skutek w 25. minucie po celnym strzale głową Leonardo Rochy w 25. minucie. GKS zrewanżował się strzałem głową Wasielewskiego po dobrej akcji lewą stroną, który jednak został pewnie wybroniony. GieKSa walczyła o wyrównanie mimo niebezpiecznych akcji Rochy, w 34. minucie Bergier po akcji Galana pokusił o dobry strzał po ziemi. Niestety dwie minuty później Rocha zdobył swoją drugą bramkę, korzystając z zagrania Grzesika i zamieszania w naszym polu karnym.

Tym samym po pierwszej połowie nasza sytuacja była trudna i konieczne okazały się zmiany w składzie, w tym wypadku wejście Milewskiego za Baranowicza. Katowicki klub miał sporą szansę na pierwsza bramkę po powrocie do ekstraklasy już w 49. minucie, ale Klemenz pomylił się po strzale głową z dośrodkowania Komora. Gra się zaostrzyła po faulach na naszych piłkarzach, a przed szansą na gola stanął także Komor, ale skończyło się na uderzeniu nad bramką. Potem przed bramką znalazł się Borja Galan, który został zatrzymany na pograniczu faulu - ostatecznie sędzia Raczkowski nie zdecydował się na odgwizdanie faulu w polu karnym.

GKS miał optyczną przewagę na boisku, która jednak nie przekładała się na celne strzały na bramkę. Ostatni kwadrans gry stał pod znakiem odważnej postawy GieKSy, która dzięki bezkompromisowości w środku pola wciąż miała szansę na zdobycie bramki. W końcu w 83. minucie Mateusz Marzec popisał się kapitalnym strzałem zza pola karnego w samo okienko! Nasze straty do rywala się zmniejszyły i walczyliśmy nieustępliwie o remis. Niestety mimo naszych starań i strzałów spotkanie zakończyło się wynikiem 1:2.