Górnik Zabrze: Szromnik - Szcześniak, Rasak, Zahović (67. Buksa), Hellebrand, Podolski (71. Furukawa), Ismaheel (82. Olkowski), Lukoszek (71. Ambros), Josema, Sanchez (82. Szala), Janza. Trener: Jan Urban

GKS Katowice: Kudła - Wasielewski (69. Czerwiński), Kuusk, Jędrych, Komor, Rogala, Błąd (69. Mak), Kowalczyk, Repka (61. Milewski), Nowak (81. Bród), Bergier (61. Galán). Trener: Rafał Górak

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz)

Żółte kartki: Lukoszek (Górnik) - Komor (GKS)

Śląski Klasyk w PKO BP Ekstraklasie! W meczu 9. kolejki GKS Katowice rozegrał wyjazdowe spotkanie z Górnikiem Zabrze. Wypełniony po brzegi stadion Areny Zabrze stanowił idealne miejsce na takie widowisko! W składzie GieKSy doszło do jednej zmiany względem poprzedniego spotkania. Lukasa Klemenza na środku obrony zastąpił Aleksander Komor. Lepiej mecz rozpoczął się dla gospodarzy. Już w 4. minucie Lukas Podolski ruszył z akcją, którą sam wykończył strzałem obok słupka. Górnik objął prowadzenie. Chwilę później mógł je podwyższyć, gdy po stałym fragmencie uderzał nad poprzeczką Luka Zahović.

W 21. minucie odpowiedział GKS. Adrian Błąd wpadł w pole karne i podał do tyłu do Grzegorza Rogali. Ten uderzył, ale jego strzał zablokował obrońca. Chwilę później ponownie zagroził nam Podolski, ale Dawidowi Kudle udało się jego strzał zatrzymać. GieKSa swoją najlepszą okazję miała w 27. minucie. Oskar Repka wykorzystał miejsce w środku pola, przedarł się przed szesnastkę i uderzył w słupek bramki rywala. Minutę później Kudła uratował nas przed utratą drugiego gola, gdy nogą zatrzymał strzał Kamila Lukoszka. Przed przerwą żadna z drużyn nie stworzyłą dogodnej szansy na gola.

Na drugą połowę wracaliśmy z jedną bramką straty. Niestety w 48. minucie Górnik strzelił po raz drugi, gdy Josema dopadł do piłki odbitej w polu karnym od jednego z naszych obrońców i w dogodnej sytuacji skierował futbolówkę do bramki. W 64. minucie po raz kolejny kawałek swojego talentu zaprezentował Lukas Podolski. Najpierw wyprowadził akcję zabrzan, a potem skończył ją pewnym strzałem z 16 metrów. GKS swoją najlepszą szansę w drugiej połowie miał pod jej koniec, gdy odbity strzał Alana Czerwińskiego zatrzymał się na górnej siatce bramki Michała Szromnika. Wynik spotkania nie uległ już zmianie.

90+2

Koniec meczu. W Śląskim Klasyku wygrywa Górnik Zabrze.

90

Żółta kartka dla Komora.

90

Doliczone 2 minuty.

89

Zablokowany strzał Czerwińskiego. Zatrzymuje się na górnej siatce. Rzut rożny dla GKS-u.

86

Teraz Kudła interweniuje po strzale Janży.

83

Kudła odbija nogami strzał sprzed pola karnego.

82

Szala za Sancheza i Olkowski za Ismaheela.

81

Bród za Nowaka.

80

Nowak szukał długim podaniem Galána, ale pierwszy dopada do piłki bramkarz Górnika.

80

Teraz strzał Buksy nad poprzeczką.

79

Kudła łapie strzał Buksy.

77

Mak walczył o piłkę przed polem karnym, ale faulował jednego z obrońców.

75

Długie podanie do Kowalczyka, ale obrona reaguje podaniem do Szromnika.

73

Furukawa strzela obok bramki.

71

Furukawa za Podolskiego i Ambros za Lukoszka.

69

Mak za Błąda i Czerwiński za Wasielewskiego.

64

Podolski strzela trzeciego gola dla Górnika.

64

GKS w ostatnich minutach częściej gości na połowie zabrzan.

63

Na Arenie Zabrze mecz ogląda 22 371 widzów.

60

Milewski za Repkę i Galán za Bergiera.

60

Akcja GKS-u. Nowak podawał na skrzydło, ale tam zablokowana wrzutka Wasielewskiego.

56

Ismaheel uderza i piłka odbija się od poprzeczki.

55

Wrzutka Podolskiego, Zahović nie sięgnął piłki.

54

Kowalczyk faulował po agresywnym wejściu w pole karne.

53

Odbite przez obrońcę mocne uderzenie Kuuska.

53

Rzut z autu GieKSy na wysokości pola karnego Górnika.

52

Nowak szukał Bergiera, niestety podaniu zabrakło precyzji.

51

Rogala w pole karne, ale Bergier nie sięgnął piłki.

49

Błąd szukał Nowaka, w ostatnim momencie podanie przerwał obrońca.

48

Josema wykorzystuje piłkę odbitą od naszego obrońcy i podwyższa prowadzenie zabrzan.

47

Wasielewski wybija podanie Podolskiego na rzut rożny.

46

Wracamy, do boju GKS!

45+3

45+3

Kudła łapie strzał odbity od nóg jednego z naszych obrońców.

45+3

Kontra Górnika, jeden z naszych obrońców blokuje strzał Podolskiego.

45+2

Strzał Lukoszka daleko od światła bramki.

45+1

Sanchez świetnie zatrzymał rajd Rogali lewą stroną.

45

Doliczone 3 minuty.

44

Wrzutka Błąda, ale Szromnik kontrolował sytuację.

43

Odpowiedź Górnika. Próbę sprzed pola karnego łapie Kudła.

41

Błąd zza pola karnego, ale prosto w bramkarza gospodarzy.

40

Jędrych nie opanował w polu karnym zagrywanej przez Błąda piłki. Zacznie Szromnik.

39

Żółta kartka dla Lukoszka za przerwanie kontry.

38

Strzał Rasaka obok naszej bramki.

37

Zahović głową, ale nad poprzeczką naszej bramki.

36

Kowalczyk fauluje przed polem karnym. Szansa dla Górnika z rzutu wolnego.

33

Bergier z piłką w polu karnym, ale zatrzymany przez trójkę obrońców.

32

Kolejna próba Repki, ale tym razem nieudana.

31

Kolejny strzał Lukoszka, ale pewnie łapie Kudła.

28

KUDŁA! Ratuje nas przed utratą drugiego gola po strzale Lukoszka.

27

Słupek po strzale Oskara Repki!

24

Kudła łapie strzał Podolskiego.

21

Zablokowane uderzenie Rogali po świetnym wejściu Błąda! Potem Bergier próbował z przewrotki, ale uderzeniem nie zaskoczył Szromnika.

20

Piłka wrzucona w pole karne Górnika przez Kowalczyka, ale tam faulował jeden z naszych piłkarzy.

19

Pressing GKS-u przyniósł szansę z autu na wysokości pola karnego rywala.

17

Szromnik zderzył się z Sanchezem w polu karnym, ale na szczęście zawodnikowi Górnika nic się nie stało.

14

Błąd w polu karnym po podaniu Bergiera! Niestety nie sięgnął piłki.

13

Wrzutka Rogali, niestety nad głową Bergiera.

12

Rasak wybija piłkę na aut w wyścigu z Bergierem.

10

Aut dla GKS-u na wysokości pola karnego Górnika. Piłka spadła w szesnastce pod nogi Bergiera, ale jej nie opanował.

8

Adrian Błąd nie zrozumiał się z kolegami i Szromnik zacznie z piątki.

6

Strzał Zahovicia po stałym fragmencie. Piłka przelatuje nad naszą poprzeczką.

5

Akcja GKS-u w polu karnym Górnika, ale Bergier fauluje w walce o piłkę.

4

Podolski otwiera wynik meczu.

3

Od początku mocny pressing zabrzan.

1

Ekipy na boisku, za moment zaczynamy Śląski Klasyk.

Za nami prezentacja składów obu zespołów. Wypełniona po brzegi Arena Zabrze gotowa na mecz!

W składzie GKS-u Katowice jedna zmiana względem poprzedniego spotkania. W miejsce Lukasa Klemenza pojawił się Aleksander Komor. Początek spotkania o godz. 20:15!

Ostatni mecz ligowy to sezon 2016/17 1 ligi. Wówczas zabrzanie na własnym stadionie wygrali 1:0 po samobójczym trafieniu Andreja Prokicia. Żaden z piłkarzy GKS-u nie będzie pauzował w meczu 9. kolejki z powodu przekroczenia limitu żółtych kartek.

Sędzią głównym sobotniego meczu będzie Daniel Stefański z Bydgoszczy. Na liniach natomiast staną Michał Obukowicz i Michał Sobczak. Z kolei sędzią technicznym został Damian Gawęcki. Za analizę VAR odpowiadać będą Szymon Marciniak oraz Tomasz Marciniak.

W specjalnej strefie Superbet już na trzy godziny przed planowanym na godz. 20:15 startem spotkania rozpocznie się niezwykła zabawa. Po raz pierwszy w Polsce kibice będą mieli okazję zmierzyć się z „robokeeperem”, bramkarzem-robotem, którego niezwykle trudno pokonać. Męczyli się z nim Leo Messi, Neymar, a także fani Barcelony na Camp Nou, wysoko zawieszał też poprzeczkę na niemieckich stadionach podczas EURO.

Transmisja meczu będzie dostępna w Canal+Sport3 i Canal+online. Początek spotkania o godz. 20:15.