GKS Katowice: Kudła - Czerwiński (22. Wasielewski), Kuusk, Jędrych, Klemenz, Rogala (81. Marzec), Błąd (88. Arak), Kowalczyk (81. Milewski), Repka, Nowak (46. Galán), Zrel'ák. Trener: Rafał Górak

Jagiellonia Białystok: Abramowicz - Haliti, Nene (57. Diaby-Fadiga), Pululu (57. Listkowski), Imaz, Kubicki (46. Nguiamba), Sacek (66. Silva), Churlinov, Moutinho, Skrzypczak, Kristoffer (75. Villar). Trener: Adrian Siemieniec

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz)

Żółte kartki: Kowalczyk, Zrel'ák (GKS) - Diaby-Fadiga (Jagiellonia)

Przebieg spotkania

W upalny dzień 25 sierpnia 2024 roku, GKS Katowice na własnym boisku zmierzył się z drużyną Mistrza Polski - Jagiellonią Białystok. Trener Rafał Górak nie zdecydował się na żadne zmiany w wyjściowej jedenastce względem poprzedniego spotkania GKS-u. Przed meczem miały miejsce dwa miłe momenty. Wyróżnienie za setny mecz w barwach GieKSy otrzymał Dawid Kudła. Ponadto Klub złożył oficjalne gratulacje dla Jagielloni Białystok za zdobycie Mistrzostwa Polski. Pamiątka trafiła na ręce dyrektora sportowego gości Łukasza Masłowskiego. Spotkanie rozpoczęło się dla GKS-u Katowice fantastycznie, bo w 2. minucie katowiczanie wykorzystali błąd defensywy Jagielloni i Adrian Błąd uderzył celnie po podaniu Bartosza Nowaka. Stadion wybuchł z radości. W kolejnych minutach do głosu doszli goście, ale od czasu do czasu katowiczanie zapuszczali się pod pole karne, oddając groźne strzały.

Niestety w 18. minucie wrzutka z prawego sektora spadła na głowę Afimico Pululu, który dobił piłkę i doprowadził do remisu. GKS mógł odpowiedzieć już w kolejnej akcji. Adam Zrel’ák przyjął piłkę w polu karnym i sprytnie odegrał ją do Adriana Błąda. Ten uderzył mocno, ale niestety nad poprzeczką. Chwilę później potrzebę zmiany zgłosił Alan Czerwiński. W jego miejsce pojawił się na boisku Marcin Wasielewski. W 27. minucie znakomicie zachował się najpierw Dawid Kudła broniąc mocny strzał, a potem Wasielewski, który zablokował uderzenie Pululu. Kolejną szansę miał GKS, gdy Sławomir Abramowicz źle obliczył tor lotu piłki i pozwolił Zrel’ákowi stworzyć sytuację. Niestety wcześniej nasz napastnik był na spalonym. Jeszcze przed końcem pierwszej połowy Błąd posłał mocne podanie w pole karne do zamykającego akcję Grzegorza Rogali, ale ten uderzył nad bramką.

Na drugą część spotkania zespoły wracały z remisem 1:1. Na starcie drugiej połowy z boiskiem przywitał się Borja Galán, który zastąpił Bartosza Nowaka. W 54. minucie zagotowało się w polu karnym Jagielloni. Do piłki ostatecznie dopadł Zrel’ák, ale jego strzał obronił Abramowicz. Kolejną oakzję dokładnie 10 minut później miał Galán. Jego techniczny strzał zatrzymał jednak bramkarz dobrze reagując na linii. W końcu w 73. minucie Galán uderzył sprzed pola karnego. Piłka odbiła się jeszcze od Mateusza Kowalczyka i wpadła do siatki przywracając GieKSę na prowadzenie. W ostatnich minutach GKS Katowice miał jeszcze dwie dogodne szanse. Jedną w kontrze, lecze Sebastian Milewski nie dostrzegł Mateusza Marca, a drugą po akcji Jakuba Araka, który niestety źle podał. W ostatniej minucie rywala dobił Oskar Repka, strzelając na 3:1 po dośrodkowaniu.

Składy

90+7

KONIEC MECZU! GIEKSA WYGRYWA Z MISTRZEM POLSKI!

90+7

Pomocnik wykończył dośrodkowanie strzałem pod poprzeczkę.

90

GOOOL! OSKAR REPKA!

90+6

Faulowany Arak. Szansa na dośrodkowanie.

90+4

Arak źle podaje w polu karnym. Szkoda kolejnej dogodnej szansy...

90+3

GKS na połowie rywala, cały czas szuka swoich szans.

90

Doliczone 7 minut.

90

Kontra GKS-u, szkoda, że Milewski nie widział Marca na lewym skrzydle.

90

Jagiellonia próbuje grać długimi piłkami.

85

Wrzutka Milewskiego, ale Zrel'ák na spalonym.

85

Faulowany Galán, będzie szansa na dośrodkowanie.

84

Akcja GKS-u na lewej stronie, ale źle wrzucił Repka.

82

Błąd przerywa kontrę Jagi.

81

Marzec za Rogalę i Milewski za Kowalczyka.

80

Zrel'ák próbował głową, ale piłki odbiła się od jednego z rywali i łapie Abramowicz.

77

Obudziła się Jaga. Spalony po wrzutce w nasze pole karne.

75

Miki Villar za Kristoffera Hansena.

73

Piłka odbiła się jeszcze od jednego z. rywali i zaskoczyła Abramowicza.

73

GOOOOL! MATEUSZ KOWALCZYK!

73

Błąd szukał w polu karnym Rogali, ale za mocne podanie i zacznie Abramowicz.

70

Uderzył z pierwszej piłki Repka, ale niestety nie trafił w światło bramki.

69

Piłka do Zrel'áka w pole karne, ale jeden z obrońców dobrze reaguje oddalając zagrożenie.

68

Rzut rożny dla GKS-u, ale Abramowicz kontrolował lot piłki po uderzeniu głową.

63

Faulowany w środku pola Repka. Ostrzeżenie dla mającego już żółtą kartkę Diaby-Fadiga.

59

Abramowicz łapie wrzutkę z próbą strzału głową Repki.

58

Żółta kartka dla Diaby-Fadigi.

57

Diaby-Fadiga za Nene, Listkowski za Pululu.

55

Nieudany strzał Błąda.

54

Zamieszanie w polu karnym, strzał Zrelaka broni Abramowicz! Rzut rożny dla GKS-u.

51

Na szczęście będzie kontynuował grę.

49

Przewracany przed polem karnym Kowalczyk. Potrzebuje pomocy naszych fizjoterapeutów.

47

Aurelien Nguiamba za Jarosława Kubickiego.

45+1

Leży po kontakcie z rywalem Wasielewski. Sędzia nie dopatrzył się przewinienia.

45

Doliczona minuta.

45

Bartosz Nowak uderza w mur.

44

Szansa dla GKS-u z rzutu wolnego. 25 metrów do bramki Jagielloni.

42

Błąd do Rogali, ale strzał tego drugiego niestety nad poprzeczką.

41

Repka szukał podania do urywającego się Wasielewskiego, ale piłkę na 16 metrze przejął Abramowicz.

40

Teraz rywal na naszej połowie.

36

Piłka pod nogami Zrel'áka w polu karnym, ale nie zdołał opanować mocnego podania Rogali.

34

Klemenz zatrzymał naciskającego rywala i zacznie Kudła.

32

Adam Zrel'ák bliski wykorzystania błędu Abramowicza, ale wcześniej nasz napastnik był na spalonym.

30

Wasielewski wpadł w pole karne po podaniu Błąda. Jego próbę podania przechwycił jednak Abramowicz.

28

Piłka pod nogami Imaza, świetnie reaguje Kudła.

27

Najpierw ratuje nas Kudła, a potem poprawkę Pululu zatrzymuje Wasielewski. Coraz mocniejsze ataki gości.

25

Znów groźnie w naszym polu karnym. Jędrych oddala zagrożenie.

23

Kudła łapie wrzutkę z prawego skrzydła.

22

Potrzebna zmiana dla Alana Czerwińskiego. Na boisko wchodzi Marcin Wasielewski.

20

Szybko mógł odpowiedzieć Błąd! Jego strzał po zgraniu od Zrel'áka niestety nad poprzeczką bramki rywala.

18

Pululu po wrzutce w pole karne doprowadza do remisu.

17

Piłka w naszym polu karnym, ale przejmuje ją Kudła.

16

Zrel'ák w pole karne do Nowaka, ale wcześniej nasz napastnik był na spalonym.

14

Dobra interwencja Kuuska, który zatrzymał rywala szarżującego w pole karne.

14

Kolejne mocne uderzenie Rogali, ale zatrzymane na nogach rywala.

12

Znów błąd Jagi, bramkarz ratuje się desperackim wybiciem piłki na rzut rożny.

5

Piłka w polu karnym Jagi, ale rywalowi udaje się oddalić zagrożenie po akcji Alana Czerwińskiego.

2

GOOOOL! ADRIAN BŁĄD!

1

Obie ekipy już na murawie.

Przed meczem dwa miłe momenty. Wyróżnienie za setny mecz w barwach GieKSy otrzymał Dawid Kudła. Ponadto Klub złożył oficjalne gratulacje dla Jagielloni Białystok za zdobycie Mistrzostwa Polski. Pamiątka trafiła na ręce dyrektora sportowego gości Łukasza Masłowskiego.

Trener Rafał Górak nie zdecydował się na żadne zmiany w pierwszej jedenastce względem poprzedniego spotkania.

Żaden z graczy GieKSy nie będzie pauzował z powodu przekroczenia limitu żółtych kartek.

Przed nami dziewiąty ligowym mecz pomiędzy drużynami. Ostatni raz jednak GieKSa gościła Jagiellonię przy Bukowej w październiku 2018 roku. Mecz rozgrywek Pucharu Polski zakończył się zwycięstwem białostoczan 1:0 po dogrywce.

Sędzią głównym meczu będzie Daniel Stefański z Bydgoszczy. Na liniach natomiast staną Dawid Golis i Filip Sierant. Z kolei sędzią technicznym został Kornel Paszkiewicz. Za analizę VAR odpowiadać będą Damian Sylwestrzak oraz Szymon Łężny.

Wszystkie bilety WYPRZEDANE! Transmisja meczu będzie dostępna w Canal+Sport3 i Canal+360 oraz Canal+online.

W starciu 6. kolejki PKO BP Ekstraklasy katowiczanie podejmą u siebie Jagiellonię Białystok. To spotkanie w niedzielę 25 sierpnia o godz. 14:45.