Piast Gliwice: Plach - Mosór, Czerwiński (73. Huk), Chrapek (77. Szczepański), Piasecki (63. Rosołek), Dziczek, Ameyaw, Tomasiewicz, Drapiński (77. Munoz), Pyrka, Kądzior (73. Kostadinow). Trener: Aleksandar Vuković

GKS Katowice: Kudła - Wasielewski (90. Marzec), Kuusk, Jędrych, Komor, Rogala, Nowak (83. Milewski), Repka, Kowalczyk (68. Antczak), Galán (68. Błąd), Zrel'ák (90. Arak). Trener: Rafał Górak

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)

Żółte kartki: Czerwiński (Piast) - Zrel'ák (GKS)

Przebieg spotkania

Po raz pierwszy w historii GKS Katowice zmierzył się z Piastem Gliwice na poziomie PKO BP Ekstraklasy. W składzie naszego zespołu doszło do kilku zmian względem poprzedniego spotkania. W obronie Märten Kuusk zastąpił Lukasa Klemenza, z kolei w pomocy Bartosz Nowak zajął miejsce Adriana Błąda. Katowiczanie od początku próbowali uruchomić Adama Zrel’áka, który otrzymywał długie piłki zagrywane za linię pomocy. Gliwiczanie z kolei szukali swoich szans w ataku pozycyjnym przeciwko dobrze ustawionej obronie GieKSy. W 19. minucie piłkę na 30 metrze otrzymał Mateusz Kowalczyk. Wrzucił w pole karne, a tam doskonale odnalazł się Adam Zrel’ák, który wykończył akcję strzałem obok słupka.

Katowiczanie wyszli na prowadzenie. W kolejnych minutach obserwowaliśmy zryw gospodarzy, którzy chcieli jak najszybciej doprowadzić do wyrównania. Obrona GKS-u wybijała kolejne piłkie zagrywane w okolice 11 metra. Niestety w 31. minucie starta w środku pola uruchomiła akcję gospdoarzy. Michael Ameyaw dostał piłkę w lewym narożniku szesnastki i pięknym strzałem od słupka pokonał Dawida Kudłę. Przed końcem pierwszej połowy najlepszą szansę miał Oskar Repka. Bartosz Nowak dogrywał piłkę po faulu Jakuba Czerwińskiego. Repka strącił ją głową i ta przeleciała centymetry obok słupka bramki strzeżonej przez Frantiska Placha. Sędzia zakończył pierwszą część po dokładnie 45 minutach.

W 49. minucie Michał Chrapek dał gospodarzom prowadzenie po zamieszaniu w naszym polu karnym. Dawid Kudła nie zdążył ustawić się po wcześniejszej interwencji i niestety straciliśmy drugiego gola w tym meczu. GKS nie miał wielu szans, ale gdy Adam Zrel’ák dostał już piłkę w polu karnym, to znakomicie ją wykorzystał. Okiwał jednego obrońcę i w doskonałej sytuacji strzelił w okienko dając katowiczanom remis. Gliwiczanie przejęli inicjatywę w kolejnych minutach spotkania. W 85. minucie po interwencji Kudły, bliski dobitki był Ameyaw, ale na nasze szczęście nie trafił w światło bramki. Chwilę później w indywidualnej akcji w pole karne przedarł się Oskar Repka, lecz w starciu faulował jednego z rywali. Ostatecznie mecz skończył się podziałem punktów.

Składy

90+6

Koniec meczu. Podział punktów w Gliwicach.

90+3

Kontra GKS-u, ale Adrian Błąd źle podaje.

90+2

Błąd Piasta! GKS z szansą, ale ratuje swój zespół Plach.

90

Marzec za Wasielewksiego i Arak za Zrel'áka.

90

Kudła łapie piłkę zagrywaną w pole karne.

90

Doliczone 5 minut.

90

Rzut rożny dla Piasta po zablokowanym podaniu przez Jędrycha.

87

Repka wpadł w pole karne Piasta. Był przewracany, ale sędzia puścił grę. Następnie zmuszony do jej przerwania, bo dwóch zawodników leżało w polu karnym.

86

Kudła odbił mocny strzał, Ameyaw bliski dobitki, na nasze szczęście nie trafił w światło bramki.

80

Ameyaw obok słupka po kolejnym groźnym strzale z okolic pola karnego.

79

Udaje nam się przejąć piłkę i zaczniemy z autu.

79

Rzut rożny dla Piasta.

77

Munoz za Drapińskiego i Szczepański za Chrapka.

76

Gra przerwana, pomocy potrzebuje Igor Drapiński.

75

Próba uderzenia Błąda, ale zablokowana.

73

Huk za Czerwińskiego i Kostadinow za Kądziora.

72

Antczak z piłką na połowie rywala, dla dopadło do niego dwóch rywali.

70

Nieudana wrzutka Ameyaw, zacznie Kudła.

70

Blokujemy trzy strzały.

69

Znakomite zachowanie napastnika GieKSy w polu karnym. Okiwał obrońcę i strzelił idealnie w okienko.

68

GOL! ZREL'ÁK!!!!

67

Antczak za Kowalczyka i Błąd za Galána.

67

Długa akcja Rogali, ale ostatecznie piłka opuszcza boisko po jego rajdzie z lewej strony.

65

Jędrych wybija piłkę zagrywaną na piąty metr.

63

Rosołek za Piaseckiego.

61

Przerwana akcja GieKSy, ponieważ jeden z zawodników rywala potrzebuje pomocy medycznej.

60

Teraz GKS dłużej utrzymuje się przy piłce i próbuje wejść na połowę przeciwnika.

56

Wrzutka w pole karne Piasta po stałym fragmencie, ale jeden z naszych piłkarzy na spalonym.

55

Akcja Kowalczyka, ale źle podawał do Zrel'áka.

54

Długie piłki posyłane przez obrońców GKS-u nie znajdują adresatów.

52

Kontra Piasta. Ameyaw strzela nad bramką GKS-u.

49

Michał Chrapek daje gospodarzom prowadzenie.

49

Zagranie do Rogali w pole karne, przerywa obrona Piasta.

47

Nieudana wrzutka Tomasiewicza.

46

Wracamy na drugą połowę, do boju GKS!

Pamiętajcie o przekazywaniu biletu z karnetu!

45

Faulowany Kowalczyk, ostrzeżenie dla Drapińskiego.

44

Czerwiński przerywa mocne podanie w pole karne Wasielewskiego.

42

Repka głową po dośrodkowaniu! Niewiele zabrakło.

41

Żółta kartka dla Czerwińskiego za faul na Nowaku.

39

Za mocne podanie Galána do uciekającego po skrzydle Zrel'áka.

38

Akcja GieKSy przed szesnastką rywala, ale Kowalczyk faulował rywala.

36

Wrzutka Komora, który szukał Wasielewskiego, ale piłka wypada poza pole gry i zacznie Plach.

36

Kudła łapie piłkę wrzucaną w pole karne.

34

Uderzenie Tomasiewicza sprzed pola karnego, ale wysoko nad bramką.

34

Teraz Ameyaw wywalczył rzut z autu na wysokości naszego pola karnego.

31

Piękny strzał Ameyaw i Piast doprowadza do wyrównania.

29

Czerwiński głową, ale obok bramki. Chwila spokoju w naszej szesnastce.

29

Zrel'ák wybija wrzutkę z autu na rzut rożny.

28

W ostatnich minutach gospodarze zadomowili się na naszej połowie.

26

Piłka bez kontaktu z żadnych z piłkarzy po wrzutce w pole karne, co oznacza, że zaczniemy z piątki.

26

Zrel'ák faulował Chrapka w walce o piłkę. Szansa dla Piasta na dośrodkowanie w pole karne.

24

Kilka wrzutek w nasze pole karne, ale udaje nam się oddalić zagrożenie.

23

Jędrych wybija niebezpieczną piłkę w polu karnym. Stały fragment dla gospodarzy.

22

Galán próbował pociągnąć akcję lewą stroną, ale przyjmował piłkę już za linią boczną.

20

Świetne podanie Kowalczyka w pole karne i Zrel'ák zamyka akcję skutecznym strzałem obok słupka.

19

GOOOOOOL! ADAM ZREL'ÂK!

19

Galán fauluje w walce o piłkę i zacznie sprzed pola karnego gospodarz.

13

Uderzenie Nowaka z 20 metrów, ale łapie Plach.

12

Nowak próbował przerzucić do Rogali, piłka zagrywana odrobinę za mocno.

11

Udaje nam się wywalczyć rzut z autu po groźnym dośrodkowaniu.

10

Faul na Piaseckim, około 25 metrów do bramki Kudły.

9

Jeden z naszych graczy na spalonym. Zacznie Piast.

8

Rzut rożny dla GieKSy po dośrodkowaniu Nowaka z prawej strony.

8

GKS próbuje rozgrywać od linii obrony, Piast dobrze reaguje na nasze próby.

5

Bramkarz GKS-u domagał się odgwizdania faulu po kontakcie z rywalem.

5

Niebezpiecznie w polu karnym po niepewnej interwencji Kudły. Na szczęście dla nas strzał nad poprzeczką bramki GKS-u.

5

Uderzenie Kądziora zablokowane przez Komora.

4

Piast z piłką na naszej połowie.

3

Mocna piłka od Kuuska, ale zacznie z piątki Plach.

1

Obie ekipy już na murawie, za moment rozpoczynamy spotkanie 4. kolejki PKO BP Ekstraklasy.

W składzie naszego zespołu doszło do kilku zmian względem poprzedniego spotkania. W obronie Märten Kuusk zastąpił Lukasa Klemenza, z kolei w pomocy Bartosz Nowak zajął miejsce Adriana Błąda. Początek meczu o godz. 19:00.

Sędzią głównym meczu będzie Tomasz Kwiatkowski z Warszawy. Na liniach natomiast staną Michał Obukowicz i Bartosz Kaszyński. Z kolei sędzią technicznym został Patryk Świerczek. Za analizę VAR odpowiadać będą Piotr Lasyk oraz Damian Kos. Przed nami pierwszy ligowy mecz pomiędzy drużynami od sezonu 2011/12. Łącznie zespoły z Gliwic i Katowic rozegrały ze sobą 26 meczów i dziewięc z nich kończyło się zwycięstwem GieKSy, dziewięć podziałem punktów, a osiem padło łupem rywala. Dodajmy, że to będą pierwsze takie derby na poziomie PKO BP Ekstraklasy. Żaden z graczy GieKSy nie będzie pauzował z powodu przekroczenia limitu żółtych kartek.

Transmisja meczu będzie dostępna w Canal+Sport3, Canal+Sport5 oraz Canal+online.