Pod lupą: Wisła Kraków

16.05.2024 11:45

W sobotę czeka nas piłkarskie święto przy Bukowej. GieKSa podejmie Wisłę Kraków.

HISTORYCZNE SUKCESY

- 13-krotny Mistrz Polski (1927, 1928, 1949, 1950, 1978, 1999, 2001, 2003, 2004, 2005, 2008, 2009, 2011)
- 12-krotny Wicemistrz Polski (1923, 1930, 1931, 1936, 1947, 1948, 1966, 1981, 2000, 2002, 2006, 2010)
- 5-krotny zdobywca Pucharu Polski (1926, 1967, 2002, 2003, 2024)
- Zdobywca Superpucharu Polski w 2001 roku

SYTUACJA W TABELI

Po ostatnim zwycięstwie Górnika Łęczna z Polonią Warszawa (2:0), Wisła Kraków wypadła ze strefy barażowej. Podopieczni hiszpańskiego trenera Alberta Rude mają w dorobku 50 oczek i tracą punkt do szóstych w tym momencie rywalizacji tyszan. Przed Wisłą zatem nerwowa końcówka sezonu, bowiem potrzebują zdobyczy punktowej, by zabezpieczyć sobie walkę w barażach. W bieżących rozgrywkach krakowianie odnieśli pięć wyjazdowych zwycięstw. W przekroju ostatnich pięciu meczów zdobyli osiem punktów.

OSTATNI MECZ

Do Krakowa przyjechała Lechia Gdańsk, która potrzebowała co najmniej remisu, by świętować awans do Ekstraklasy. Strzelanie w 19. minucie rozpoczął Angel Rodado popisując się pięknym uderzeniem z rzutu wolnego. Na trafienie Wiślaka odpowiedział Maksym Chłań. Zespoły wymieniły się ciosami jeszcze przed przerwą. Najpierw Bartosz Jaroch przywrócił Wisłę na prowadzenie, ale tuż przed zejściem do szatni Tomasz Neugebauer przymierzył celnie z rzutu karnego. W 58. minucie drugą żółtą kartkę zobaczył David Junca, a dwie minuty później Neugebauer ponownie pokonał bramkarza Wisły z jedenastu metrów i dał Lechii prowadzenie. W 71. minucie podwyższył je Chłań, a w 82. minucie boisko po otrzymaniu czerwonej kartki opuszczał obrońca Wisły - Joseph Colley. Gospodarze zmniejszyli stratę po rzucie karnym wykonanym przez Rodado, ale to Lechia świętowała zwycięstwo i powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej.

GWIAZDA SKŁADU

Angel Rodado - z dorobkiem 20 goli Rodado jest najlepszym strzelcem Fortuna 1 Ligi. Hiszpan zapewnia drużynie dużą ofensywną jakość. Czujność defensywy wzrasta za każdym razem, gdy napastnik ma piłkę przy nodze. Jest także bardzo skutecznym egzekutorem stałych fragmentów gry. Łączy technikę z siłą, co czyni go poważnym zagrożeniem w każdej fazie akcji. Wielokrotnie w tym sezonie decydował dla Wisły o wynikach meczów. Przed przenosinami do Polski, Rodado występował w rezerwach RCD Mallorca, FC Barcelony oraz w pierwszym zespole UD Ibiza.